Współczesne festiwale w Krakowie

Sukcesywne znoszenie obostrzeń pandemicznych spotkało się z ogromnym entuzjazmem miłośników wydarzeń kulturalnych. Społeczeństwu wyraźnie brakowało normalności, wyjścia poza cztery ściany, spotkań z rodzinami i przyjaciółmi w nieformalnych warunkach. Wydarzenia, które zostały zaplanowane w Krakowie powinny zainteresować wiele osób, czas przyjrzeć im się nieco bliżej.

Współczesne festiwale w Krakowie

Wydarzenia kulturalne w Krakowie

Miejscem, do którego warto się wybrać jest Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, przy ulicy Nadwiślańskiej. Począwszy od 28 maja, a kończąc na 27 czerwca bieżącego roku, odbywa się Festiwal pt. Miesiąc Fotografii, to już 19. Edycja tego istotnego wydarzenia. Porusza się podczas niego nowe tematy, korzysta się z nowoczesnych form prezentacji i oczywiście zachowuje zasady reżimu sanitarnego. Obecna rzeczywistość pandemiczna zmieniła dość dużo, ale była też pretekstem do wdrożenia niezbędnych zmian w organizacji poszczególnych wydarzeń kulturalnych. Zmieniło się podejście do wielu spraw, czego doskonałym przykładem jest między innymi wystawa pod tytułem „Powaga sytuacji”. To między innymi wyraz współczesnego społeczeństwa, które nie ze wszystkimi zmianami potrafi się pogodzić. Pojawiają się wówczas postawy buntownicze. Każdy realizowany  w ramach wydarzenia projekt jest wyjątkowy, zwraca uwagę na nieco odmienne kwestie. Każda z nich jest niewątpliwie ważna we współczesnym świecie. Będąc z wizytą w Krakowie w dniach 8 czerwca – 11 września warto wybrać się do Nowohuckiego Centrum Kultury, gdzie ma miejsce 11. Edycja Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Pierwotna formuła powstała w 2018 roku, wywodzi się z niej nowy trend w postaci prezentowania zamiast jednej grafiki, całą ich serię. Tradycyjnie przedstawiane propozycje programowe zostały oczywiście uzupełnione nowymi wystawami – zarówno indywidualnymi, jak i zbiorowymi pracami wywodzącymi się ze zdolnych środowisk fotograficznych.

Czerwcowe festiwale w Krakowie

Strona http://karnet.krakowculture.pl/ przedstawia kalendarium trwających już lub niebawem rozpoczynających się festiwali. W bieżącym roku swoją dziesiątą rocznicę obchodzi Cracow Art Week KRAKERS, na przestrzeni tych lat zmieniła się nieco formuła wydarzenia. Początkowo odbywało się ono jedynie w weekendy. Z czasem zasięg festiwalu powiększał się, aż objął nim również inne kraje, a artyście bardzo chętnie brali w nim udział. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 13 czerwca i potrwa do 20 czerwca, nawiązuje do trudnych, pandemicznych czasów – wymowny staje się przede wszystkim tytuł: No Hope. W głowach wielu ludzi pojawiły się pytania, na które nie istnieją proste odpowiedzi – jednak zadaniem wydarzenia jest poruszenie tych najważniejszych. Przez cały tydzień osoby zainteresowane mogą brać udział w wernisażach, ciekawych spotkaniach, uczestniczyć aktywnie w dyskusjach. Szczegółowy harmonogram obejmuje dwa programy – Główny oraz Partnerski - w organizację każdego z nich włączyły się galerie, pracownie artystyczne oraz inni przedstawiciele sztuki współczesnej.