Rodzaje sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe to urządzenia, które możemy spotkać praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Z dużym impetem wyprzedziły one kompresory tłokowe, a to ze względu na ich cichy tryb pracy i możliwość regularnego działania bez nadmiernego nagrzewania się wszystkich podzespołów.  

Ogólną zasadą działania tych sprzętów jest obracanie się dwóch wirników w kształcie śrub. Wirniki te obracają się wzajemnie w swoim kierunku, wtłaczając przy tym powietrze do obszaru pomiędzy nimi. W ten sposób czynnik ulega zmniejszeniu objętości, co automatycznie przekłada się na wzrost ciśnienia. Cały proces odbywa się płynnie, bez udziału drgań czy innych niepowołanych zjawisk. Daje to wspaniały efekt w postaci czystego strumienia sprężonego powietrza. 

Podstawowy podział sprężarek śrubowych 

Najobszerniejsza grupą, względem której możemy podzielić sprężarki śrubowe jest obecność oleju. Wyróżniamy dwa rodzaje, a mianowicie olejowe i bezolejowe. Te pierwsze charakteryzują się poborem oleju do celów smarowania, schładzania oraz oczyszczania. Dzięki temu są w stanie pracować praktycznie bez żadnej przerwy. Należy jednak pamiętać o regularnym dolewaniu oleju i przeprowadzaniu systematycznych serwisów. Istotne jest natomiast, że takie urządzenie podczas procesu sprężania wytwarza mieszaninę powietrza i oleju, którą w celu uzyskania czysto sprężonego powietrza trzeba oddzielić od siebie specjalnym filtrem. 

Wyróżniamy jeszcze kompresory bezolejowe. Te z kolei posiadają system chłodzenia wodnego, a ich stosowanie odbywa się głównie w zakładach, w których podczas produkcji artykuły nie mogą mieć styczności z olejem.  

Rodzaje sprężarek śrubowych  


Inny podział sprężarek 

Sprężarki o metodzie działania przy użyciu śrub mogą być zarówno stałoobrotowe, jak i zmiennoobrotowe. Najczęściej sięga się po te pierwsze, a to ze względu na ich podobną wydajność idącą w parze z niższą ceną. Sprężarki zmiennoobrotowe posiadają falownik, dzięki któremu mogą bez problemu dostosowywać wydajność sprężonego powietrza do zachodzących potrzeb. 

Każdy z tych rodzajów jest przydatny dla różnych zakładów. Sprężarki śrubowe o stałej wydajności są najbardziej ekonomicznym, ale i wystarczającym rozwiązaniem. Wykorzystujemy je wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby regulacji obrotami. Zakłady produkcyjne potrzebujące zmiennych obrotów wyposażą się rzecz jasna w drugi rodzaj, a to ze względu na obniżone dzięki temu koszty energii elektrycznej. 

Serwis i usterki 

Serwis i naprawa kompresorów śrubowych to czynności uznawane za stosunkowo proste. Mimo wszystko, lepiej jest skorzystać z usług osób wyspecjalizowanych i mieć do nich zawsze numer telefonu. Regularny serwis i eksploatacja pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, które musielibyśmy wydać na późniejsze usterki. Należy pamiętać więc o częstym dolewaniu oleju, wymianie wyrobionych części eksploatacyjnych oraz o ogólnym przeglądzie. 

Odnośnie usterek, ich obecność możemy zaobserwować na podstawie kilku czynników. Może należeć do nich np. zwiększone ciśnienie czynnika, niepoprawna praca wirnika, pojawienie się drgań, nadmierne zużycie oleju, niska wydajność lub brak sprężonego powietrza na wylocie z kompresora.