Taśma piankowa – czym jest i do czego służy?

Niemal każda taśma jest wyposażona w nośnik. To on jest w większości odpowiedzialny za wytrzymałość artykułu klejącego w przeróżnych warunkach. Rodzaj nośnika jest wybierany w zależności od przeznaczenia i użyteczności. Bardzo często korzysta się z taśm foliowych, papierowych czy tkaninowych. Niemniej popularnym rodzajem nośnika jest pianka. To właśnie jej poświęcony zostanie cały, poniższy wpis.

Czym jest taśma piankowa?

Taśmy piankowe mogą być zarówno jednostronnie, jak i obustronnie klejące. Zależy to od rodzaju umiejscowienia oraz konkretnego zastosowania. Stronność powierzchni klejącej nie jest jednak w tym przypadku najważniejsza.

Popularnym materiałem, występującym w postaci pianki na nośniku jest polietylen. To najczęściej z nim mamy do czynienia, mówiąc o taśmach piankowych. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna odmiana, a pozostałe również mogą pełnić wiele przydatnych funkcji. Mowa chociażby o materiale EPDM, czyli monomerze etylenowo-propylenowo-dienowym. Prawdę mówiąc, artykuły te pełnią głównie rolę uszczelniaczy, choć można natknąć się jeszcze na inne cele ich stosowania.

Każda odmiana taśm o charakterze pianki wyróżnia się dwiema cechami – wytrzymałością i elastycznością. Co więcej, materiały te często są odporne na zmienność temperatur i ciecze.

Taśma piankowa – czym jest i do czego służy?

Rodzaje taśm dwustronnych

W teorii, podstawowe rodzaje taśm dwustronnych wymieniliśmy już wcześniej. Główny podział jest ustanowiony właśnie na podstawie materiału nośnika. Poza nim, istotny jest także rodzaj kleju, który zadecyduje o przeznaczeniu. Musimy pamiętać, że nie każdy klej będzie w stanie dobrze przylegać do określonej powierzchni. Każdy producent taśmy piankowych dwustronnych powinien w opisie asortymentu zawrzeć dokładne informacje dotyczące materiałów, do których klejenia dany artykuł jest przeznaczony.

Często dwustronne taśmy piankowe są przeznaczone do łączenia drewna, metali czy tworzyw sztucznych. Popularnym zastosowaniem jest również zastępowanie nimi gwoździ, używanych np. w celu powieszenia obrazu. Artykuły te doskonale przylegają do ścian. Piankowe taśmy jednostronne mają przeważnie za zadanie zapewnić izolację termiczną, akustyczną bądź uszczelnić niektóre przedmioty.

Wymiarowanie taśm piankowych

Taśmy piankowe, tak samo jak wszystkie posiadają swoje wymiary. Ich różnorodność pozwala na dobór odpowiedniego względem zapotrzebowania. Wyróżnia się rozmiary uniwersalne oraz te robione na specjalne zamówienie. Do tych pierwszych zaliczamy podstawowe długości nawoju: 1.5 m, 5 m, 10 m, 25 m oraz 50 m. Oczywiście, im więcej nośnika znajduje się na rolce, tym w ogólnym rozrachunku jest taniej.

Jednym z głównych wymiarów jest jeszcze grubość nośnika. To od niej zależy w dużej mierze wytrzymałość całej taśmy i jej walory wytrzymałościowe. Wyróżniamy uniwersalne grubości 3 mm, 6 mm, 9 mm, 12 mm, 15 mm oraz 25 mm.

Mniej istotnym, ale wciąż ważnym aspektem jest kolor. Przeważnie taśmy piankowe występują w barwie czarnej, choć niekiedy można spotkać również odmiany niebieskie, czerwone i transparentne.