Prowadzenie ciąży - co warto wiedzieć?

Uzyskanie pozytywnego wyniku testu ciążowego to początek niełatwej drogi, którą musi przebyć kobieta. Najczęściej przez okres około dziewięciu miesięcy powinna ona wyjątkowo zadbać o swoje zdrowie, kontrolując wiele parametrów zarówno własnego samopoczucia, jak i dziecka. Z tego względu dobrym wyborem jest podjęcie decyzji o prowadzeniu ciąży przez specjalistę – na czym polega?

Co obejmuje prowadzenie ciąży?

Tuż po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego pacjentka powinna skonsultować się z ginekologiem. Podstawowym zadaniem lekarza jest wykonanie wywiadu. Podczas takiej wizyty specjalista ustali kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem ciąży oraz porodu, opierając się na predyspozycjach zdrowotnych pacjentki. Ważnym elementem kompleksowej opieki ginekologa-położnika są w tym wypadku również badania. Diagnostykę prowadzi się wielopłaszczyznowo, wykonując m.in. USG 4D czy tzw. cytologię. Podczas prowadzenia ciąży badane jest też stężenie glukozy we krwi oraz mocz pacjentki.

Prowadzenie ciąży - co warto wiedzieć?

Działania w tym zakresie wykonuje ginekolog. W gabinecie specjalisty pacjentki będące w ciąży są poddawane kompleksowej opiece aż do momentu porodu. Oznacza to również udzielanie im niezbędnych porad odnośnie do utrzymywania właściwego stanu zdrowia, co pomaga w utrzymaniu harmonijnego rozwoju dziecka. W ramach wspomnianego prowadzenia ciąży wykonuje się też badania prenatalne. Jakie są zalety korzystania z takich usług ginekologa?

Dlaczego warto zdecydować się na specjalistę?

Ciąża jest stanem, w którym istnieje podwyższone ryzyko występowania rozmaitych zagrożeń dla zdrowia i życia zarówno dziecka, jak i samej pacjentki. Zapobiegają temu wspomniane badania, które regularnie wykonuje się podczas prowadzenia ciąży przez ginekologa. W ten sposób można rozpocząć skuteczne leczenie płodu w przypadku zdiagnozowania np. schorzeń na tle genetycznym. Częste wizyty u specjalisty zapobiegają też nierzadko poronieniom czy przedwczesnym porodom.

Prowadzenie ciąży przez ginekologa zapewnia więc komfort psychiczny przyszłej matce. Pacjentka będąca pod stałą kontrolą lekarza ma świadomość tego, w jaki sposób rozwija się jej dziecko. Usługi w tym zakresie zalecane są szczególnie pacjentkom, które po raz pierwszy są w ciąży. Przygotowanie ich na ten czas, a także wskazanie kluczowych informacji na temat porodu i połogu to istotne porady, które zagwarantują ciężarnym lepsze poradzenie sobie w niełatwych momentach związanych z nadejściem ich dziecka na świat.