Pałac Potockich na Rynku Głównym w Krakowie - co to za miejsce?

Na Rynku Głównym w Krakowie nie brakuje obiektów godnych zobaczenia. Ta część miasta to bez wątpienia obowiązkowy punkt na liście zdecydowanej większości turystów odwiedzających Kraków, tym bardziej, że to właśnie na Rynku Głównym i w jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się najsłynniejsze krakowskie zabytki. Pamiętajmy jednak też i o tym, że odwiedzając to miejsce oprócz najpopularniejszych obiektów warto również udać się z wizytą do Pałacu Potockich. Co zatem warto o nim wiedzieć?

Pałac o bogatej historii, który jest obecnie kulturalną wizytówką miasta

Pałac Potockich to piękne miejsce. To właśnie w tym obiekcie zamieszkiwały niegdyś znane krakowskie rodziny. Budynek ten był w posiadaniu takich rodów jak np.: rodzina Firlejów, rodzina Zbaraskich, rodzina Potulickich herbu Grzymała, rodzina Jabłonowskich herbu Prus III czy też rodzina Potockich herbu Pilawa. To właśnie od nazwiska tej ostatniej rodziny pochodzi obecnie używana nazwa pałacu. Obiekt ten powstał w 1540 roku, ale na przestrzeni lat był kilkukrotnie przebudowywany i odnawiany. Właściciele dbali o to, aby pałac wyróżniał się modnymi cechami aktualnie obowiązujących stylów. Pałac ten został również zrekonstruowany po zakończeniu II wojny światowej. Obiekt ten do niedawna był siedzibą Instytutu Goethego, ale teraz pełni już zupełnie inną funkcję. Obecnie do Pałacu Potockich możemy udać się po to by wziąć udział w interesujących wydarzeniach kulturalnych. To właśnie w tym obiekcie realizowane są niezwykle zajmujące cykle literackie. Tu możemy uczestniczyć w wielu premierach nowości wydawniczych czy też wziąć udział w kreatywnych warsztatach czy dyskusjach tematycznych.

Pałac Potockich na Rynku Głównym w Krakowie - co to za miejsce?

Co jeszcze oferuje nam to miejsce?

Do Pałacu Potockich powinniśmy udać się także, jeżeli szukamy naprawdę ciekawej i nowoczesnej księgarni. Tutaj bowiem swoją siedzibę ma księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. W Pałacu Potockich dostępna jest także wystawa „Szuflada Szymborskiej” oraz działalność wystawiennicza Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. W Pałacu Potockich odbywają się godne uwagi festiwalowe spotkania. Osoby zainteresowane szczegółowym kalendarium tego typu imprez z całą pewnością powinny odwiedzić stronę pałacu palacpotockich.krakow.pl. Atrakcyjna lokalizacja, piękne wnętrza i możliwość obcowania z kulturą i sztuką to powody, dla których wielu turystów chętnie decyduje się na wizytę w tym miejscu. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że wydarzenia odbywające się w Pałacu Potockich cieszą się dużym powodzeniem także wśród mieszkańców Krakowa. Tutaj można naprawdę miło i pożytecznie spędzić swój wolny czas. Do odwiedzenia tego miejsca zachęca również ciekawa oferta weekendowa. Mowa tu między innymi o spotkaniach z cyklu „Literackie Chwile w Pałacu Potockich” czy też o cyklu „(po) wolna sobota w Pałacu Potockich”. Miejsce to ma swój klimat i charakter, więc bez wątpienia jest jedną z ważnych i potrzebnych kulturalnych przestrzeni Krakowa.

Więcej informacji o Pałacu Potockich znajdziesz pod adresem https://palacpotockich.krakow.pl/o-palacu/.