Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Każdy, kto ma pod opieką dziecko powinien zapewnić mu pełne bezpieczeństwo. Ta sama zasada obowiązuje podczas jazdy samochodem, czy innym pojazdem mechanicznym. Oczywistym jest, iż w podróży może pojawić się konieczność gwałtownego hamowania, ominięcia niespodziewanej przeszkody i wykonania innych manewrów. Dlatego tak istotny jest zakup odpowiedniego fotelika, w zależności od wieku dziecka, jego wagi, a następnie zamontowanie go w pojeździe.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Obecnie obowiązujące przepisy

W myśl obowiązujących przepisów prawnych, w fotelikach należy przewozić dzieci, które mają mniej, niż 150 centymetrów wzrostu. Identycznie wygląda ta kwestia w przypadku podróżowania ciężarówką. Dla dzieci wyższych obowiązuje zasada zapinania pasów bezpieczeństwa, są one wystarczające. Cena fotelika wynosi zazwyczaj kilkaset złotych, a konkretny koszt jest uzależniony od modelu i marki. Liczy się ponadto to, by produkt był dopasowany do budowy dziecka oraz jego wagi. Bierze się pod uwagę również model samochodu, w którym fotelik ma być zamontowany. Ogólny podział fotelików ze względu na wagę dzieci zakłada pięciostopniową skalę: grupę 0, 0+, I, II i III.

Montaż fotelika w pojeździe

Do właściwego montażu fotelika dziecięcego powinno się wykorzystać specjalne uchwyty, w które wyposażone są między innymi auta nowej generacji. W innym przypadku fotelik mocuje się za pomocą pasów bezpieczeństwa. Dla bezpieczeństwa mniejszych pociech powinno się je przewozić tyłem do kierunku jazdy. Zaletą jest w tym przypadku mniejsze odczuwanie podczas wykonywania gwałtownych manewrów. W przypadkach, gdy tylko jeden opiekun podróżuje z dzieckiem, fotelik można umieścić na siedzeniu pasażera. Niektórzy rodzice zastanawiają się nad zastąpienie fotelika podstawką, jednak nie stanowi ona tak dobrego zabezpieczenia w postaci bocznych barierek. Montaż fotelika w samochodzie jest obowiązkiem dla każdego opiekuna. Przewożenie najmłodszych bez niego, może skutkować mandatem karnym w wysokości ponad stu złotych oraz punktami karnymi.