Jak napisać swoje pierwsze CV?
CV to skrót od łacińskiej nazwy Curriculum Vitae, który jest podstawowym dokumentem, okazującym przyszłemu pracodawcy na etapie rekrutacji. Jeśli przygotowujemy go po raz pierwszy w życiu warto zadbać o to, by był solidnie sporządzony. Dobrze napisane CV bardziej interesuje pracodawców bądź rekruterów oraz zwiększa szansę na uzyskanie wymarzonej pracy. Jak więc podejść do pisania pierwszego CV w życiu?
CV do pierwszej pracy
CV to inaczej mówiąc życiorys zawodowy kandydata, który ubiega się o pracę. Najistotniejszą częścią jest fragment związany z doświadczeniem. Oczywiście trudno oczekiwać od młodej osoby dopiero wchodzącej na rynek pracy, by część ta wypełniona była po brzegi. Kluczowe jest to, by do każdego szczegółu przykuć największą uwagę nie tylko od strony merytorycznej, ale i wizualnej. CV musi przyciągać wzrok osoby rekrutującej na stanowisko, o które się staramy oraz być przystępne, by bez trudu mogła odnaleźć to, co ją najbardziej interesuje. Warto dodać to, że pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego nie musi być krótkie czy też puste. Jego treść zależy od tego, na jakim etapie obecnie się znajdujemy.
Kwestie, które należy uwzględnić w pierwszym CV
Przed przystąpieniem do pisania CV najlepiej wcześniej odpowiednio przemyśleć jak powinien wyglądać układ naszego CV. Uczeń, ubiegający się o pracę nie powinien się martwić, że nie ma co wpisać do CV. Powinien uwzględnić swój zasób umiejętności, które pozwalają na wykonywanie danych obowiązków wymaganych w ogłoszeniu. CV ucznia liceum czy maturzysty powinno być podzielone na kilka sekcji takich jak wykształcenie, umiejętności, certyfikaty, kwalifikacje, uprawnienia, hobby oraz linki. Należy w nim dokładnie określić status wykształcenia, z nazwą szkoły, datą jej rozpoczęcia i planowanego zakończenia oraz profilem klasy. Maturzyści mogą umieścić przykładowe cele zawodowe oraz planowane studia. Wiele maturzystów ma duże szanse na znalezienie pracy, gdyż wiele zawodów wymaga posiadania wykształcenia średniego ze zdaną maturą.