Co warto wiedzieć na temat szkoleń dla pracownków?

W dzisiejszych czasach coraz więcej pracodawców dostrzega zalety organizacji różnego rodzaju szkoleń dla swoich pracowników. Jest to, bowiem skuteczny sposób na zdobycie przez pracownika nowych kompetencji oraz rozwój posiadanych umiejętności. Warto zaznaczyć, że inwestycja w zasoby ludzkie to inwestycja, która może przynieść naszemu przedsiębiorstwu naprawdę wiele korzyści. Będą to miedzy innymi: bardziej efektywna praca, wyższa jakość świadczonych usług czy też poprawa wizerunku firmy.

Co dobrze jest wiedzieć na temat szkoleń dla pracowników?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracodawca w zakresie szkoleń jest zobowiązany wyłącznie do zorganizowania szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, inne szkolenia są dobrowolne. Jednak należy podkreślić, że kodeks pracy zaleca pracodawcom ułatwianie swoim podwładnym podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obecnie wiele firm chętnie korzysta z takiego rozwiązania i kieruje swoich pracowników na różnego rodzaju kursy, szkolenia, a nawet na studia. Niekiedy w takiej sytuacji właściciel firmy w celu zabezpieczenia interesu przedsiębiorstwa wymaga od danej osoby podpisania umowy lojalnościowej. Należy również zaznaczyć, że w sytuacji, w której udział pracownika w szkoleniu następuje z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą osobie podnoszącej kwalifikacje należy się urlop szkoleniowy.

Co warto wiedzieć na temat szkoleń dla pracownków?

Jakie rodzaje szkoleń wyróżniamy?

Ze względu na treść, jaka będzie przekazywana na wykładach szkolenia możemy podzielić na szkolenia twarde i miękkie. Na szkoleniach twardych pracownik zdobywa specjalistyczną wiedzę, natomiast na szkoleniach miękkich uczy się rozwijać indywidualne umiejętności. Jeżeli zaś chodzi o formę zajęć to szkolenia mogą być prowadzone jako: warsztaty, kursy lub konferencje. Warto również wiedzieć, że szkolenia, które projektowane są na potrzeby danej firmy i w których będą brali udział tylko pracownicy konkretnego przedsiębiorstwa to szkolenia zamknięte. Szkolenia otwarte to zaś szkolenia ze standardowym programem, w których mogą uczestniczyć pracownicy różnych firm.