Co warto wiedzieć na temat działalności gospodarczej w Czechach?

Czech to kraj, w którym można prowadzić zarówno działalność jednoosobową, jak i spółki handlowe. Co zatem warto wiedzieć na temat zakładania firmy w tym kraju?

Podstawowe rodzaje działalności gospodarczej w Czechach

Jeżeli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą to warto zaznaczyć, że w Czechach założenie takiej firmy to kwestia zaledwie kilku dni. Do wyboru mamy następujące rodzaje działalności: działalność wolną (nieregulowaną), działalność rzemieślniczą, działalność koncesjonowaną oraz działalność wiązaną. Zarejestrowanie działalności wolnej jest proste i tanie. Wystarczy być pełnoletnim, posiadać zdolność do czynności prawnych oraz aktualne oświadczenie o niekaralności. Na podstawie tego rodzaju działalności mogą pracować między innymi: tłumacze, marketingowcy czy też osoby, które zajmują się pośrednictwem w handlu. Zakładając działalność rzemieślniczą musimy okazać zaświadczenie o wykształceniu kierunkowym bądź odbyć wcześniej praktykę w danym zawodzie. Przy działalności koncesjonowanej powinniśmy posiadać koncesje, a w przypadku działalności wiązanej – kierunkowe wyksztalcenie oraz doświadczenie zawodowe. Natomiast, jeżeli chodzi o spółki handlowe to rejestracja firmy tego typu również przebiega tu szybko i sprawnie. Z reguły jest to okres tygodnia. Wybierając siedzibę firmy bez problemu możemy skorzystać z opcji biura wirtualnego. Obowiązkowe jest tu również założenie konta bankowego w banku mieszczącym się na terenie Czech.

Co warto wiedzieć na temat działalności gospodarczej w Czechach?

Czy Polacy mogą prowadzić firmę w Czechach?

Wiele osób docenia fakt, że aby prowadzić działalność gospodarczą w Czechach nie trzeba mieszkać na terenie tego kraju wystarczy jedynie posiadać czeski adres firmy. Dlatego niektórzy przedsiębiorcy z Polski zwłaszcza ci pracujący w wolnych zawodach (informatycy, graficy) przenoszą swoją firmę do Czech, a fizycznie nadal pracują i mieszkają w Polsce. Korzystne zasady obliczania podstawy opodatkowania, proste przepisy dotyczące prowadzenia firmy czy też uproszczona ewidencja księgowa to niektóre z powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie.