Płyn w opłucnej - co warto wiedzieć na ten temat?

Płyn w opłucnej nazywany potocznie wodą w płucach często jest wynikiem poważnych problemów zdrowotnych, dlatego też takiego stanu nigdy nie wolno lekceważyć. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Płyn w opłucnej – podstawowe informacje

Płyn w opłucnej może gromadzić się w jamie opłucnej lub w miąższu płucnym. W przypadku wystąpienia takiej przypadłości należy rozpocząć jak najszybsze leczenie. Co zatem może być powodem takiego stanu rzeczy? Woda w płucach może świadczyć o wystąpieniu powikłań po zawale serca, może pojawić się także u osób zmagających się z niewydolnością lewego przedsionka, cierpiących na astmę sercową lub chorujących na zmniejszenie zastawki dwudzielnej, a także u osób chorych na niedoczynność tarczycy. Płyn w opłucnej może być również wynikiem choroby nowotworowej płuc lub zapalenia opłucnej bądź też płatowego zapalenia płuc. Niekiedy woda w płucach może pojawić się na skutek zażywania niektórych leków lub po napromieniowaniu klatki piersiowej. Należy podkreślić, że w przypadku wody w płucach bardzo ważna jest prawidłowo przeprowadzona diagnoza. W jaki zatem sposób objawia się to schorzenie? Do objawów wody w płucach możemy zaliczyć miedzy innymi: wystąpienie nasilających się duszności, pojawienie się bólu w klatce piersiowej czy też kaszel z pienistą wydzieliną z domieszką krwi.

Płyn w opłucnej - co warto wiedzieć na ten temat?

Na czym polega leczenie zalegającego w opłucnej płynu?

Leczenie wody w płucach zależy od dwóch podstawowych czynników: ilości płynu i przyczyny jego powstania. Jeżeli mamy do czynienia z niewielką ilością płynu w opłucnej wówczas wprowadzone zostaje leczenie zachowawcze, które ma na celu znalezienie przyczyny pojawienia się płynu. Znając przyczynę należy rozpocząć właściwe leczenie. Natomiast w sytuacji, w której w opłucnej zalega duża ilości płynu (i co gorsza jego poziom ciągle ulega zwiększeniu) konieczne staje się wykonanie drenażu opłucnej. Po ściągnięciu wody z płuc i ustaleniu przyczyny jej powstania i w tym przypadku niezbędne będzie podjęcie leczenie choroby podstawowej, która to doprowadziła do takiego stanu rzeczy.