Mózg dziecka - jak się rozwija?

Czy wiesz, że ludzkie dziecko jest jednym z najbardziej wyjątkowych? Rodzi się o 3 miesiące za wcześnie, niż wskazywałby na to stopień rozwoju układu nerwowego. Gdyby urodził się w odpowiednim terminie, główka nie zmieściłaby się w kanale rodnym matki. Dlatego też maluch po narodzinach potrzebuje dużo bliskości i odpowiedniej stymulacji.

 

Ewolucja

 

Patrząc na to jak potoczyła się ewolucja człowieka, można śmiało stwierdzić, że człowiek jest ofiarą skoku w człowieczeństwie. Przyjęcie postawy wyprostowanej zmieniło ułożenie naszej miednicy, co spowodowało, że rodzimy fizjologiczne wcześniaki, która mają określony zestaw potrzeb i oczekiwań. Po urodzeniu stworzone są do noszenia, tulenia i pozostają zależne od rodziców przez co najmniej kilkanaście, pierwszych miesięcy życia.

Mózg dziecka - jak się rozwija?

Rozwój

 

Pierwsze miesiące życia dziecka to jego nieustanny rozwój. Około drugiego miesiąca życia dziecko zaczyna podnosić główkę. W trzecim miesiącu zaczyna pojawiać się świadomy uśmiech. W wieku około sześciu miesięcy potrafią podążać wzrokiem za spadającym przedmiotem. Około dziesiątego miesiąca życia maluchy zaczynają podciągać się na rączkach i raczkować. Pierwsze dźwięki wydawane przez dzieci, które możemy uznać za mowę, pojawiają się około osiemnastego miesiącu życia. Są to tak zwane kamienie milowe rozwoju małego człowieka. Aby zrozumieć, jak one są ważne w rozwoju dziecka, wyobraźmy sobie, że mamy określony czas na przykład rok na przygotowanie się do ważnych zawodów sportowych. Nasze ciało podczas przygotowań uczy się nowych bodźców, analizując je oraz z czasem uczy się ich używać na co dzień. Jest to ogromny wysiłek dla małego organizmu i jako rodziców musimy mu to ułatwić.

 

Tempo osiągnięć

 

Naukowcy zgodnie twierdzą, że na osiągnięcia dziecka ma wpływ w takiej samej mierze środowisko jak i geny. W pierwszym roku życia dziecka mózg dziecka osiąga ¾ wielkości mózgu dorosłego. Proces dojrzewania funkcjonalnego kończy się około 17 roku życia, ale jego najintensywniejszy rozwój przypada na 2-3 rok życia.