Co warto wiedzieć o fizjoterapii?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na utrzymanie, rozwój lub też powrót do sprawności ruchowej. Sprawność ruchowa człowieka może być zaburzona na skutek różnych czynników. Możemy zaliczyć do nich miedzy innymi: proces starzenia się, rozwój stanów chorobowych czy też przebyte urazy i kontuzje. Nauką medyczną, która zajmuje się podnoszeniem możliwości ruchowych pacjenta jest fizjoterapia. Co zatem warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób może pomóc nam fizjoterapeuta?

Fizjoterapia – podstawowe informacje

Fizjoterapia to metoda leczenia, która opiera się na wykorzystaniu naturalnych środków i różnych form energii. Jest działem współczesnej medycyny klinicznej. Fizjoterapia może być zarówno samodzielną, podstawową formą leczenia, jaki i uzupełnieniem wcześniejszego leczenia operacyjnego lub aktualnego leczenie farmakologicznego. Za główny cel fizjoterapii można uznać podniesienie jakości życia pacjenta. Fizjoterapeuci oprócz przeprowadzania interwencji terapeutycznych i rehabilitacji swoich pacjentów zajmują się również promowaniem zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej poprzez udzielanie pacjentom informacji w tym zakresie. Fizjoterapeuta pomaga nie tylko osobom po różnego rodzaju wypadkach i kontuzjach, do takiego specjalisty mogą udać się także osoby, które borykają się z bólami kręgosłupa, przeciążeniami stawów, dolegliwościami ortopedycznymi, a nawet chorobami neurologicznymi czy też chorobami układu oddechowego.

Co warto wiedzieć o  fizjoterapii?

Jakie metody leczenia wyróżnia się w fizjoterapii?

Do podstawowych metod leczenia w fizjoterapii zalicza się kinezyterapię i fizykoterapię. Kinezyterapia polega na stosowaniu zabiegów bazujących na ruchu, które mają na celu przywrócenie sprawności pacjenta, natomiast zabiegi z zakresu fizykoterapii to takie zabiegi w przypadku, których wykorzystywane są bodźce fizykalne. Z jakich zatem zabiegów możemy skorzystać w gabinecie fizjoterapeuty? Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych metod leczenia w fizjoterapii jest terapia manualna kręgosłupa. W przypadku tej metody fizjoterapeuta w celu wykrycia i leczenia różnego rodzaju zaburzeń wykorzystuje specjalne techniki diagnostyczno – lecznicze, używając przy tym odpowiednich chwytów i manipulacji. Takie leczenie daje bardzo dobre efekty, ponieważ fizjoterapeuta przy pomocy konkretnych bodźców mobilizuje nasz organizm do działania. Do innych znanych metod leczenia stosowanych w fizjoterapii zaliczamy także: terapię falą uderzeniową, igłoterapię suchą punktów spustowych, medical taping czy terapię tkanek miękkich. Należy zaznaczyć, że leczenie fizjoterapeutyczne jest bardzo efektywne, jeżeli zdecydujemy się na nie odpowiednio wcześnie mamy naprawdę duże szanse na znaczącą poprawę stanu swojego zdrowia. Pamiętajmy jednak, że decydując się na wizytę u fizjoterapeuty dobrze jest wybrać takiego specjalistę, który będzie posiadał duże doświadczenie i który będzie cieszył się dobrymi opiniami pacjentów.

Partnerem materiału jest Ortorehasport – fizjoterapia Kraków.