Jak zrobić pachnące olejki z kwiatów w domu?

Jak zrobić pachnące olejki z kwiatów w domu?

 

Olejki eteryczne są coraz bardziej popularne. Szerokie zastosowanie, a także naturalny skład sprawia, że chętnie sięga po nie coraz więcej osób. Jeżeli lubisz kwiaty, masz ogród, w którym obficie kwitną róże, jaśminy lub bzy, możesz zrobić pachnące olejki lub maceraty we własnym zakresie. Jest kilka metod, które nie wymagają dużych nakładów, a także profesjonalny sposób, na który potrzeba nieco więcej czasu i poświęcenia. Zajmowanie się kwiatami to hobby, które przynosi wiele satysfakcji. Olejki eteryczne pozwolą czerpać jeszcze więcej satysfakcji i radości.

Olejki eteryczne i maceraty z kwiatów ogrodowych

Kwiaty na maceraty można zbierać już od wczesnej wiosny. Dobrze wiedzieć, jak zrobić olejek z żonkili, hiacyntów i wczesnych odmian lilii ogrodowych. Na początek warto spróbować zebrać kwiaty lilaka, czyli popularny bez. Najbardziej nadają się do tego celu odmiany silnie pachnące. Nie ma znaczenia kolor kwiatów. Zarówno biały bez, jak i niebieski nadaje się do domowego pachnącego oleju. W suchy, słoneczny dzień zbierz dojrzałe kwiatostany i pozwól im nieco odparować. Wystarczy rozłożyć je na kilka godzin na ręczniku papierowym w miarę przewiewnym miejscu. Gdy kwiaty utracą już trochę wody, oberwij wszystkie płatki, umieść w szklanym naczyniu i zalej olejem roślinnym o neutralnym zapachu. Świetnie nadaje się olej z pestek winogron.

Jak zrobić pachnące olejki z kwiatów w domu?

Kursy wytwarzania olejków eterycznych dla profesjonalistów

Pachnący olej z kwiatów bzu powinien przez kilka tygodni postać w jasnym miejscu. Trzeba wstrząsać naczyniem, by olej dobrze „pracował” z kwiatami. Po tym czasie można odcedzić kwiaty lub pozostawić je i korzystać z pachnącego oleju do celów kosmetycznych (na skórę) lub domowych. Pachnącym olejem warto przecierać drewniane meble, ramę łóżka lub blat biurka. Podobnie można uczynić z płatkami róż, piwonii lub bukietem mieszanych kwiatów, który stracił na świeżości w wazonie.

Jeżeli chcesz podejść do tego tematu z większym zacięciem, warto skorzystać z kursu aromaterapii, dowiedzieć się więcej o roślinach. Po kursie pozyskanie olejków eterycznych z kwiatów przestanie być tajemnicą.