Jak zrobić album do scrapbookingu?

Scrapbooking to metoda polegająca na ręcznym tworzeniu i dekorowaniu albumów oraz różnych kartek okolicznościowych. Do jej wykonania stosuje się kolorowe papiery, przeróżne dekoracyjne detale takie jak koronki, nalepki, wstążki czy stemple. Dzięki temu można stworzyć unikalny i niepowtarzalny album dla siebie czy swoich bliskich. Warto poznać kilka zasad tworzenia tego typu albumów. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Istotne kroki działania

Najważniejsze jest to, by robić zdjęcia i wywoływać je formą tradycyjną, tak jak robiło się to dawniej. Współcześnie wszystkie zdjęcia przechowywane są na telefonach, komputerach czy dyskach. Tradycyjne albumy są coraz rzadziej spotykane w polskich domach. Warto tworzyć i zbierać wszystkie pamiątki związane z naszymi bliskimi i dziećmi. Znaczące jest również zapisywanie ważnych wydarzeń w życiu rodziny, np. kiedy dziecko zrobiło pierwszy krok, wypowiedziało pierwsze słowo czy wyszedł pierwszy ząb. Zdjęcia należy układać chronologicznie, wpisując daty na każdym np. za pomocą szablonu literowego.

Jak zrobić album do scrapbookingu?

Przydatne materiały i narzędzia

Do wykonania albumu metodą scrapbookingu niezbędna będzie beermata na okładki, kartki grubszego papieru, grzbiet do bindowania, dziurkacz, papier do scrapbookingu, nożyk do tapet, linijka, nożyczki, mata do cięcia, dziurkacz ozdobny, tematyczne tekturki, wydrukowane napisy, różne elementy dekoracyjne takie jak wstążki, koraliki, perełki, kwiaty, cekiny itp.

Etapy pracy

Na początku należy rozpocząć od planowania poszczególnych stron, co ma się na nich znajdować oraz jak będzie wyglądało rozmieszczenie dodatkowych elementów. By móc rozpocząć pracę należy przygotować sobie gotową bazę, jaką stanowi wspomniana już beermata. Można ją również wykonać samemu. Warto pamiętać, by jedną okładkę wykonywaną w poziomie zostawić nieco dłuższą, by chroniła wszystkie karty wewnętrzne. Ostatni krok to bindowanie. Tworząc album zajmujemy się ozdabianiem papierem oraz umieszczaniem dodatków – czyli wszystkich przydasiów, napisów, dekoracyjnych elementów i ozdób.