Szydełkowanie - kreatywne hobby

Szydełkowanie jest obecne w życiu człowieka od wieków i zainteresowanie nim stale rośnie. Jest to hobby, po które sięgają różne osoby, niezależnie od wieku. Dzięki swojej prostocie ta twórcza aktywność, która pozwala zrelaksować, jest dostępna dla każdego.

Bogata historia

Szydełko to wspaniały i wszechstronny, naturalny proces, w którym projektant tworzy wszelkiego rodzaju lamówki, małe serwetki czy nawet ubrania. Szydełkowanie odgrywa istotną rolę w zachowaniu różnorodności i tradycji hafciarskich starożytnych kultur na całym świecie. Od rdzennych Amerykanów, przez niemieckich piekarzy i średniowiecznych angielskich tkaczy, po współczesnych, myślących przyszłościowo rzemieślników – każdy, kto zaczyna lub kontynuuje naukę tego fascynującego rzemiosła, cieszy się jego nieskończonym potencjałem nieskończonej kreatywności.

Czy szydełkowanie naprawdę jest tak samo łatwe jak robienie na drutach? Tak, pod względem złożoności jest bliższe robieniu na drutach, z tylko dwoma ściegami pięty między palcami a środkiem, ale szydełkowanie ma swoje unikalne sztuczki, które sprawiają, że jest to wyjątkowe.

Szydełkowanie - kreatywne hobby

Jak zacząć szydełkować?

Podstawowe materiały, które przydają się, gdy zaczyna się to nowe hobby, to igły szydełkowe i włóczka, której planuje się użyć. Gdy ma się już pod ręką materiały, następnym krokiem jest nauczenie się podstaw szydełkowania. Zalecamy, aby na początku używać jaśniejszych kolorów, ponieważ łatwiej jest podążać za wzorem. Najlepiej naukę zacząć od podstawowych ściegów.

Gdy dopiero zaczyna się robić na szydełku, najlepiej jest przećwiczyć podstawowe ściegi przez chwilę i tworzyć “próbki”, zanim zacznie się robić konkretne ozdoby. W ten sposób można poznać ile naprężenia (siły naciągu) potrzebujesz, zanim przystąpisz do twórczej pracy.

Najlepszym pierwszym krokiem jest rozpoczęcie od jednego projektu - nawet jeśli jest to coś małego i prostego. Po prostu najlepiej jest nauczyć się dobrze ściegów podstawowych i nie spieszyć się podczas szydełkowania. Potem można przejść do bardziej złożonych “pętelek”.