Czym różnią się od siebie farby akwarelowe, akrylowe i olejne?

Sklepy malarskie odwiedza wielu artystów, którzy poszukują dla siebie idealnych farb. We współczesnych ofertach znajduje się wiele ich rodzajów, warto zatem poznać różnice między najbardziej popularnymi. Na podium znajdują się oczywiście farby olejne, akrylowe i akwarelowe. Między tymi poszczególnymi gatunkami istnieją pewne różnice, które powinno się poznać i zapamiętać na przyszłość.

Charakterystyka farb malarskich

Za wynalazców farb olejnych uznaje się braci van Eyck pochodzących z Niderlandów, którzy stworzyli ją dodająć do oleju lnianego żywicy. Ogólna receptura nie uległa zmianie aż do XX wieku. Co do zasady farby olejne schną bardzo wolno, ale można ten proces nieco przyspieszyć poprzez dodanie sykatywy. Główną ich zaletą jest doskonałe krycie powierzchni, odróżnia to farby olejne od innych rodzajów. Zdaniem niektórych malarzy mają o wiele lepsze kolory, niż inne odpowiedniki. Kolejnym rodzajem są farby akrylowe, których powstanie zbiegło się w czasie z wynalezieniem tworzyw sztucznych. Sprzedawane są w postaci zawiesiny wodnej, zamkniętej w tubkach, słoikach, ewentualnie sprayu. Są tańszym odpowiednikiem farb olejnych, a poza tym malowanie nimi jest znacznie łatwiejsze, niż z użyciem olejnych. Łatwiej przychodzi mieszanie kolorów i wykonywanie poprawek. Schną bardzo szybko, czasami jest to zaletą, a dla innych wadą.

Czym różnią się od siebie farby akwarelowe, akrylowe i olejne?

Farby akwarelowe

Pierwszym skojarzeniem z farbami akwarelowymi jest szkoła, a konkretnie lekcje plastyki. Są również stosowane w profesjonalnym malarstwie. Malowanie nimi polega na nanoszeniu na papier pigmentów rozcieńczonych wcześniej w wodzie. Efektem są dzieła zwiewne, pełne subtelnych przejść kolorów. Produkt sprzedawany jest w dwóch rodzajach opakowań: tubach i kostkach. Dedykowane są głównie doświadczonym malarzom artystom, ponieważ tworzenie przy ich wykorzystaniu jest dość trudne. Nie można nanosić poprawek, a początkującym takie sytuacje mogą się zdarzyć. Aby ostateczna jakość obrazu była wysoka, należy zaopatrzyć się w papier o dużej gramaturze.