Z jakich domowych sposobów na zgagę warto skorzystać?

Zgaga to nieprzyjemna przypadłość w wyniku, której treść żołądkowa wraz z kwasami trawiennymi cofa się z żołądka do przełyku. Dolegliwość ta najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia i kobiety w ciąży. Czy istnieją, zatem skuteczne domowe sposoby na pozbycie się zgagi?

Co może przyczyniać się do powstawania zgagi?

Możemy wyróżnić bardzo wiele przyczyn zgagi. Czasami przypadłość ta może być wynikiem działania niektórych leków, czasami powiązana jest z nadwaga i otyłością. U wielu ludzi na pojawienie się zgagi ma również wpływ stosowany przez nich sposób odżywiania. Zgaga może wystąpić na skutek jedzenia w stresie bądź bardzo szybkiego spożywania posiłków. Również niektóre produkty (takie jak np. fast foody, napoje gazowane, alkohol, papierosy czy tłuste, smażone dania bogate w węglowodany) przyczyniają się do wystąpienia tej dolegliwości. Aby uniknąć zgagi warto, więc ograniczyć je w swojej diecie. W zamian lepiej spożywać zdrowe posiłki, często, ale w niewielkich porcjach, dokładnie przeżuwając przy tym pokarm.

Z jakich domowych sposobów na zgagę warto skorzystać?

Jakie domowe sposoby na zgagę wart wypróbować?

W przypadku sporadycznie występującej zgagi warto spróbować uporać się z nią za pomocą domowych sposobów. Do sprawdzonych i skutecznych sposobów możemy zaliczyć np. żucie bezcukrowej gumy do żucia, 15-minutowy spacer, zjedzenie łyżki musztardy czy też żucie cienkiego plasterka imbiru. Co jeszcze możemy zrobić, aby pomóc sobie w takiej sytuacji? Warto spróbować wypić szklankę mleka, kefiru lub maślanki bądź też przygotować miksturę składającą się z szklanki letniej wody i łyżeczki octu jabłkowego. Wiele osób docenia także działanie ziół takich jak chociażby: rumianek, koper włoski, imbir lekarski, mięta czy też kminek. Możemy również spróbować na godzinę przed spożyciem posiłku wypić siemię lniane. W ciągu dnia do picia warto także przygotowywać sobie soki z buraka, ogórka bądź marchwi. Pamiętajmy jednak, że regularnie występująca zgaga wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ w takiej sytuacji domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające, ale i tak warto korzystać z nich w celu wsparcia specjalistycznego leczenia.