Uszkodzenie więzadeł w kolanie - jak postępować?

W przysłowiu „wypadki chodzą po ludziach” kryje się niestety dużo prawdy. Najgorszy jest fakt, że czasami chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnego urazu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest uszkodzenie kolana, a konkretnie więzadeł. Niezbędna jest wówczas natychmiastowa pomoc lekarska, a następnie rehabilitacja.

Uszkodzenie więzadeł w kolanie - jak postępować?

Dlaczego urazy więzadeł kolanowych są tak poważne?

Staw kolanowy jest bardzo obciążany podczas codziennego funkcjonowania. Ten fakt powoduje, że nierzadko pojawiają się urazy. Dzieli się je w trzystopniowej skali. Najmniej kłopotliwym jest naciągnięcie, który ogranicza ruchomość w niewielkim stopniu. Nieco bardziej skomplikowane jest naderwanie, w wyniku którego niestety ma się do czynienia z uszkodzeniem włókien. W takich sytuacjach powrót do pełnej sprawności może nieco dłużej potrwać. Jednak całkowite zerwanie więzadła w kolanie stanowi największy problem. Pozostaje jeszcze kwestia objawów, które pojawiają się przy urazach więzadeł kolanowych. Zawsze występuje ból kolana, im większa aktywność, tym bardziej dotkliwy. Ponadto odnosi się wrażenie, że kolano ucieka w jedną lub drugą stronę. Osoba, która uszkodziła więzadło kolanowe może również odczuwać blokadę stawu. W zależności od stopnia uszkodzenia, objawy są odpowiednio nasilone i utrudnia to prawidłowe funkcjonowanie.

Leczenie uszkodzonych więzadeł i rehabilitacja

W przebiegu urazów więzadeł kolanowych bardzo szybko pojawia się stan zapalny. Dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja. Należy wówczas zastosować się do kilku zasad: odpoczynku, schłodzenia newralgicznego miejsca, owinąć chore kolano oraz doprowadzić do poprawy krążenia. Udaje się to poprzez uniesienie stawu nad klatkę piersiową. Zimne kompresy natomiast pomagają w zmniejszaniu opuchlizny i bólu. W każdym przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Interwencja chirurgiczna jest potrzebna w przypadkach naderwania lub zerwania. Rehabilitacja naciągniętego zazwyczaj polega na wykonywaniu ćwiczeń w warunkach domowych. Niekiedy wystarcza stosowanie stabilizatora.