Na jakich produktach opiera się dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa nie jest tak prosta do wdrożenia jak mogło, by się wydawać. W diecie osoby nietolerującej gluten bądź chorującej na celiakię nie może występować gluten. To, co najtrudniejsze to, że w wielu produktach jest on ukryty, więc z dużą ostrożnością należy je dobierać. Co zatem powinno się wiedzieć o diecie bezglutenowej? Jakie dieta bezglutenowa produkty rzeczywiście zawiera?

Dieta bezglutenowa – podstawowe informacje

Dieta bezglutenowa polega na całkowitej eliminacji glutenu, pojawiającego się w produktach naturalnych oraz przetworzonych. Gluten stanowi połączenie białek gluteliny i gliadyny, które występują w pszenicy, życie oraz jęczmieniu. Owies z kolei zawiera w sobie aweninę, która nie wywołuje takich reakcji jak białka zbóż glutenowych. Mimo to często osoby będące na diecie bezglutenowej go omijają, ponieważ zboże to najczęściej jest transportowane razem ze zbożami glutenowymi, co powoduje jego zanieczyszczenie. Najczęściej bezpieczny owies jest odpowiednio oznaczony i certyfikowany jako ten bezglutenowy.

Dieta ta jest zalecana w przypadku występowania celiakii, choroby Duhringa, alergii na gluten, nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten, chorób neuropsychicznych oraz chorób autoimmunologicznych.

Na jakich produktach opiera się dieta bezglutenowa?

Dieta wolna od glutenu – zasady

Jak już wspomniano dieta bezglutenowa w założeniach jest bardzo podobna do zbilansowanej diety każdego człowieka. To, czym się różni, to że nie posiada w sobie produktów, w których występuje gluten. To, co najważniejsze, że dieta bezglutenowa produkty powinna zawierać świeże i wysokiej jakości. Dziennie może się składać z 4 do 5 posiłków, które najlepiej pochłaniać co 3 godziny. Pamiętając o tym, by śniadanie spożyć do pół godziny po przebudzeniu, a ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem.

Dieta bezglutenowa powinna opierać się o warzywa, owoce, bezglutenowe kasze, świeże mięso, ryby i jajka. Zaleca się, by alternatywne produkty dla pieczywa czy deserów były robione samodzielnie. Nie powinno się spożywać zbyt wiele gotowych produktów bezglutenowych, gdyż są one przetworzone, a co za tym idzie nie posiadają zbyt wielu składników odżywczych. Decydując się na zakup przetworzonego produktu należy sprawdzić, czy znajduje się na nim symbol przekreślonego kłosa. Jego obecność jest gwarancją tego, że produkt zawiera znikome części glutenu nie więcej niż 20 mg na kg. Mówi się, że to w miarę bezpieczna ilość, która nie powinna zagrażać życiu osób chorujących na celiakię.

Przydatne porady

Będąc na diecie bezglutenowej można używać makaronów ryżowych bądź gryczanych. Zupy zagęszczać można poprzez dodanie mąki ryżowej, ziemniaczanej, a nawet i kukurydzianej. Osoby, lubiące panierkę mogą ją zrobić za pomocą sezamu, pokruszonych migdałów czy też mąki kukurydzianej. Do pieczenia ciast należy sięgać po bezglutenowy proszek do pieczenia. Dodatkowo trzeba pamiętać, by nie smażyć potraw na tym samym tłuszczy porcji glutenowych i bezglutenowych. Ponadto nie wolno używać tych samych naczyń, sztućców oraz przyborów kuchennych – do przygotowywania potraw bezglutenowych muszą być osobne akcesoria.

Produkty wskazane na diecie bezglutenowej

W grupie produktów bezglutenowych wyróżnia się ryż, kukurydzę, ziemniaki, bataty, grykę, proso, amarantus, sago, sorgo, tapiokę, maniok, soję, soczewicę, ciecierzycę, fasolę, orzechy, pestki, mięso, ryby, jaja, warzywa oraz owoce.