Monitorowanie powietrza w Krakowie

Duże stężenie zanieczyszczeń w powietrzu budzi niepokój całego społeczeństwa, ale mimo to problem nadal występuje. Nieodpowiedzialne zachowania w tym kontekście są nadal praktykowane i nie zanosi się na poprawę sytuacji. Co prawda w normalnych warunkach trudno zauważyć omawiane zanieczyszczenia, lecz oddziałują one na samopoczucie i stan zdrowia ludzi. Światełkiem w tunelu są możliwości monitorowania powietrza w czasie rzeczywistym i dzięki temu niwelowanie skutków ich występowania.

Monitorowanie powietrza w Krakowie

Kraków – monitoring powietrza

Z ogromnym bólem serca należy stwierdzić, iż z największym problemem zanieczyszczeń boryka się Kraków, monitoring powietrza jest tam zatem niezbędny. To urokliwe miasto i jednocześnie dawna stolica Polski emituje duże ilości zanieczyszczeń. Przykłada się do tego w dużej mierze funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych, przemysłowych oraz spalanie w piecach paliw stałych. Zatrważająca jest ponadto pomysłowość społeczeństwa, w drodze której spala się różnego rodzaju toksyczne śmieci. Niekorzystnie kształtuje się również teren w całej południowej Polsce, a jeżeli dołączy się do tego bezwietrzne warunki atmosferyczne, problem się pogłębia. W poszukiwaniu rozwiązania, które byłoby w stanie nieco poprawić sytuację, powstała mapa Airly. Chcąc uzyskać informację o jakości powietrza, wystarczy pobrać aplikację, która odpowie na nurtujące pytania. Kraków to oczywiście niejedyne miasto, w którym prowadzi się monitoring powietrza. Czujniki umożliwiające pozyskiwanie niezbędnych informacji rozmieszczone są w chwili obecnej w wielu lokalizacjach. Twórcy mapy Airly starają się na bieżąco sprawdzać jakość działania aplikacji i w razie potrzeby reagować.

Znaczenie monitoringu powietrza

Smog stanowi problem od wielu lat, można zaryzykować stwierdzenie, że przybiera na sile. Mentalność ludzka niestety jest coraz gorsza, co powoduje zwiększenia stężenia różnych zanieczyszczeń w atmosferze. Ekstremalnie wysoki poziom zauważa się głównie w miesiącach jesiennych i zimowych, ale nie oznacza to, że znika w pozostałym okresie. W tym momencie można przywołać Kraków, monitoring powietrza w tym mieście sprawdza się jako narzędzie do zwiększenia świadomości występującego problemu. Jest to punkt wyjścia do walki z zanieczyszczeniami, ponieważ zadbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo powinno być jednym z priorytetów. Poza korzystaniem z odpowiednich aplikacji monitorujących jakość powietrza powinno się wyposażyć w profesjonalną antysmogową maseczkę. Ponadto w domu sprawdzi się oczyszczacz powietrza, podobnie jak w miejscu pracy, czy szkołach. Wszystko to jest bardzo ważne, ponieważ zalegające w powietrzu zanieczyszczenia, mimo, iż są niedostrzegalne gołym okiem, mogą spowodować występowanie wielu chorób. Największe ryzyko dotyczy astmatyków i alergików, jednak również zdrowy człowiek poprzez długotrwałe wdychanie szkodliwych substancji podupada na zdrowiu. Monitoring powietrza jest konieczny nie tylko na zewnątrz, ale także w domach, ponieważ zanieczyszczenia przedostają się do środka.