Jak oczyścić organizm ze złogów?

Czyste i zdrowe jelita dają gwarancję pełnej sprawności dla naszego organizmu. Współczesny pęd życia, nieprawidłowe odżywanie się oraz mała aktywność ruchowa powoduje, że w jelitach zaczynają nam zalegać złogi. By przywrócić normę naszemu organizmowi musimy dokonać diametralnych modyfikacji w naszych nawykach żywieniowych. Jak więc się ich skutecznie pozbyć?

Tryb życia a zdolność samooczyszczania się jelit

Dieta większości z nas wypełniona jest po brzegi w białą mąkę, cukier, szkodliwe tłuszcze, czerwone mięso, dania smażone i grillowane. Rzadziej spotkać można dom, w którym królują świeże warzywa i owoce, tłuszcze roślinne, orzechy, chude mięso i ryby. Przeważają w nich słodzone napoje i alkohol, a czystej wody mineralnej jak na lekarstwo. Kompilacja tego sposobu żywienia wraz z brakiem aktywności fizycznej i permanentnym stresem całkowicie wywrócą do góry nogami naszą gospodarkę hormonalną. Wszystko odbija się to na pracy jelit i ich możliwościach samooczyszczania się. Coraz więcej Polaków cierpi na problem związany z występowaniem złogów w jelitach, co negatywnie odbija się na ich samopoczuciu.

Jak oczyścić organizm ze złogów?

Liczba złogów w jelitach i ich objawy

Osoby, które nieprawidłowo się odżywiają i rzadko się wypróżniają mogą pomieścić w jelitach nawet do 15 kg złogów kałowych. Przeciętnie powinno ich występować około 5 kg. Zalegające złogi jelitowe przyczyniają się do odkładania się niebezpiecznych toksyn i mogą objawiać się np. zaburzeniami trawienia, bólami brzucha, zgagą, wzdęciami, brakiem apetytu, nudnościami, złym samopoczuciem, zmęczeniem, problemami ze skórą i obniżoną odpornością.

Eliminacja złogów

Wydalenie stolca średnio 5 razy w tygodniu jest kwestią normalną. Jeśli wypróżnień tych jest mniej oznacza to, że pacjent może zmagać się z zaparciami. Na regularność wypróżnień ma wpływ kilka kwestii. Jedna z nich to ilość wypitej wody. Zalecana dawka dzienna wody wynosi od 1,5-2 litrów. Istotne jest również spożywanie diety bogatej w błonnik, wspomaganie mikroflory bakteryjnej oraz systematyczne posiłki. Produkty z błonnikiem powinny być pełne celulozy, lignan i hemicelulozy, ponieważ to one odpowiadają za oczyszczanie w jelitach. Produkty z tego typu błonnikiem występują w ziarnach i nasionach, pestkowych owocach, orzechach włoskich, kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej, płatkach owsianych i brązowym ryżu.