Uprawa kwiatów z cebulek

Uprawa kwiatów z cebulek

Ozdobne rośliny cebulowe cieszą ogrodników już od wczesnej wiosny i są pierwszymi kwiatami, które pojawiają się w ogrodzie po zimie. Jednymi z najbardziej popularnych cebulek są krokusy i tulipany. Kwitnące krokusy są zwiastunem nadchodzącej wiosny. Fioletowe, żółte i białe krokusy można zaobserwować w Tatrach, gdzie rosną dziko w naturze i cieszą turystów odwiedzających szlaki. Jak hodować krokusy i tulipany we własnych ogrodzie? Każdy ogrodnik ma swoje sposoby, ale pewne zasady są uniwersalne i gwarantują, że uzyskamy wspaniałe efekty.

Jak i kiedy sadzić cebulki kwiatów?

W przypadku sadzenia roślin, które wyrastają z cebulek, należy zadbać o umieszczenie cebulki w ziemi na odpowiedniej głębokości. Nie bez znaczenia jest także ziemia, która znajduje się w ogrodzie. Na glebach piaszczystych cebule należy posadzić nieco głębiej, a na gliniastych płycej. Powszechnie uważa się, że głębokość, na której powinniśmy umieścić cebulki, ma być równa ich trzykrotnej wysokości. Jeśli chodzi o gęstość wsadzania cebulek – odstępy między nimi zależą od wysokości roślin. Niskie krokusy dobrze rosną w kępach. Wyższe tulipany należy posadzić w odpowiedniej odległości od siebie.

Tulipany i krokusy sadzi się od połowy września do połowy października.
Jeszcze wcześniej – na przełomie sierpnia i września do gleby sadzimy takie kwiaty cebulowe, jak narcyz, szachownica kostkowata i pustynnik.

Uprawa kwiatów z cebulek 

 

Narcyz, hiacynt i tulipan w doniczce

Kwiaty cebulowe można uprawiać także w doniczkach. To dobra wiadomość dla osób, które nie posiadają ogrodów. Na balkonie, a nawet na parapecie okiennym również wyrosną kolorowe kwiaty z cebulek. Jeśli nie udało się posadzić jesienią roślin ozdobnych to jeszcze nic straconego. Możemy wiosną kupić w centrum ogrodniczym kilka doniczek z zasadzonymi cebulkami.

Kwitnące narcyze, hiacynty i pierwiosnki można przesadzić do większego pojemnika i stworzyć efektowną wiosenną rabatę do ustawienia w ogrodzie na tarasie lub na balkonie. Koszt kompozycji będzie większy niż cena zakupu cebulek i posadzenie ich jesienią.