Przewozy intermodalne rosną i windują ceny kontenerów

Przewozy intermodalne rosną i windują ceny kontenerów

 

Na całym świecie wciąż rośnie zainteresowanie firm transportem intermodalnym. W stosunku do prognoz jest to zaskakujący trend. Jeszcze 10 lat temu mało kto wierzył w rozwój tego segmentu logistyki i nie rekomendowano inwestowania w infrastrukturę kontenerową. W Polsce w 2010 roku przewieziono niecałe 600 tys. kontenerów TEU koleją. Natomiast w 2020 roku liczba ta wzrosła do 2,6 mln.

W związku ze skokowym wzrostem wykorzystania kontenerów w transporcie międzynarodowym rosną ich ceny. Zdarzają się nawet tygodnie, w których trudno o zabezpieczenie odpowiedniej ilości skrzyń dla transportu. Ostatnio poprawiła się dostępność kontenerów w największych portach w Chinach. Wysokie zapotrzebowanie na przewozy intermodalne w każdej chwili może doprowadzić do ponownego wzrostu cen.  

Kontenery TEU – wymiary i pojemność

TEU to uniwersalna jednostka pojemności używana w transporcie intermodalnym w odniesieniu do przewozu ładunku na statkach i w portach. Kontenery przeładowuje się ze statków na transport kolejowy i samochodowy oraz rozprowadza w głąb kraju. Jednostka TEU jest równoważna objętości kontenera, który ma długość 20 stóp.

Standardowy kontener posiada wymiary 20 × 8 × 8,5 stopy. W przeliczeniu na metry daje to 6,10 × 2,44 × 2,59 metra lub około 39 m³.

Średnie ceny kontenerów 20-stopowych wzrosły prawie o 100 proc. na przełomie 2020 a 2021 roku. Firmy transportowe z obawą obserwują to, co dzieje się z Indeksem Dostępności Kontenerów. Handel kontenerowy wciąż rośnie i znajduje to bezpośrednie odbicie w problemach z dostępnością sprzętu nie tylko w krajach azjatyckich, w Indiach i Chinach, ale także na całym świecie.

Przewozy intermodalne rosną i windują ceny kontenerów 

Używane kontenery są droższe niż nowe

Obecnie ceny za używane kontenery są wyższe, niż kilka miesięcy temu kosztowały fabrycznie nowe. Sprzęt jest kierowany do największych hubów kontenerowych w Chinach, by zabezpieczyć potrzeby przewoźników. Wysokie zapotrzebowanie na skrzynie powoduje duże wahania cen. Sytuacja jest więc daleka od stabilnej. Obecnie średnia cena nowych kontenerów w Szanghaju wynosi 3390 dol.