Laser wysokoenergetyczny do rehabilitacji

Terapia laserowa to bardzo skuteczna i szybka metoda, którą stosuje się przy dolegliwościach narządu ruchu. Laser wysokoenergetyczny działa precyzyjnie w wybranym miejscu. Może to być np. staw lub kontuzjowana kończyna, w której powstał uraz bądź pojawia się uciążliwy ból. Oddziaływanie urządzenia ma na celu regenerowanie uszkodzonych tkanek na poziomie komórkowym. Dzięki temu proces gojenia przyspiesza, zwiększa się metabolizm oraz ustępuje ból.

Nieinwazyjna terapia laserowa

Lasery stosowane w rehabilitacji narządu ruchu są aktywnymi, nieinwazyjnymi maszynami terapeutycznymi. Urządzenia emitują energię promieniowania laserowego w zakresie widzialnym czerwieni i bliskiej podczerwieni. Specjalistyczny laser wysokoenergetyczny można wykorzystać do leczenia stanów zwyrodnieniowych oraz zapalnych mięśni i stawów. Tego typu urządzeniami wspomagają się fizjoterapeuci w centrach rehabilitacji. Pomagają pacjentom w powrocie do pełnej sprawności ruchowej i funkcjonowania bez ograniczeń.

Intuicyjna obsługa, dotykowy wyświetlacz oraz wbudowana lista programów, które wybiera się z menu, ułatwia pracę operatora urządzenia i pozwala w 100 proc. skoncentrować się na pacjencie. Laser może pracować w trybie ciągłym lub impulsowym, dając wybór spośród wielu możliwości terapeutycznych rehabilitantowi i pacjentowi.

Laser wysokoenergetyczny do rehabilitacji

Jak działa laser wysokoenergetyczny?

Laser wysokoenergetyczny coraz częściej jest wykorzystywany do rehabilitacji narządów ruchu. Szczytowa moc urządzenia wynosi 18 W i jest emitowana dwoma długościami fal: 808 i 980 nm. Dobór właściwych parametrów do laseroterapii jest najważniejszym elementem uzyskania pożądanych reakcji biologicznych i efektów terapii.

Moc urządzenia wpływa na efekt termiczny i głębszą penetrację tkanek, natomiast wybór trybu dopasowuje się do zwyrodnienia lub urazu. Tryb pracy ciągłej jest wykorzystywany do terapii tkanek położonych płytko pod skórą w stanach przewlekłych, np. zmiany więzadła lub ostroga piętowa. Tryb pracy impulsowy ma szerokie zastosowanie w wielu zmianach chorobowych, które są zlokalizowane blisko tkanki podskórnej.

Elastyczne zastosowanie lasera dzięki zmiennym trybom pracy

Nowoczesny laser wysokoenergetyczny w trybie pracy impulsowej jest stosowany, gdy pacjenci poddają się zabiegom rehabilitacyjnym kończyn i stawów. Fizjoterapeuci używają lasera w takich przypadkach, jak:

  • Łokieć tenisisty,
  • Zmiany przeciążeniowe i stany pourazowe w obrębie barków,
  • Kontuzja stawów skokowych,
  • W naderwaniach i zmianach przeciążeniowych ścięgien.

Kolejny rodzaj pracy urządzenia to tryb super puls, wykorzystywany w zmianach chorobowych umiejscowionych najgłębiej. Z tego trybu korzystają również osoby, charakteryzujące się rozbudowaną masą mięśniową lub grubszą warstwą tkanki tłuszczowej.

W skali Fitzpatrica laseroterapia w trybie pracy super plus, u pacjentów o fototypie skóry IV-VI (duża zawartość melatoniny – wysokie pochłanianie promieniowania), może być stosowana wyłącznie w trybie impulsowym bądź super puls. Zapraszamy do zakupów.