Zabytki Krakowa w pigułce – co warto zobaczyć na krótkie zwiedzanie?

Na krótkie zwiedzanie zabytków decydują się często turyści, którzy trafili do Krakowa przejazdem i mają zaledwie kilka godzin na zaliczenie najważniejszych miejsc. Nie wszyscy przepadają za długimi spacerami po mieście, szczególnie latem w upalne dni. Co warto zobaczyć? Czy pójść na Rynek Główny, Kleparz, Wzgórze Wawelskie, Kopiec Kościuszki, a może na Kazimierz?

Kraków Rynek Główny – wizytówka miasta

Przy limitowanej ilości godzin dobra opcja to spędzenie całego czasu, który jest do wykorzystania, na zwiedzaniu Rynku Głównego i najbliższych uliczek Starego Miasta. Na płycie rynku znajdują się Sukiennice – symbol grodu nad Wisłą. Sukiennice to jeden z najważniejszych obiektów historycznych w Polsce, prawdziwa perła renesansowej architektury i najstarsze centrum handlu w Krakowie, które trzeba odwiedzić! Przy okazji turyści skuszą się na precle i kupią pamiątki z Lajkonikiem lub Smokiem Wawelskim. Jakie jeszcze ważne zabytki Krakowa są dostępne dla turystów na rynku?

Ponad 800 lat historii, ołtarz Wita Stwosza, hejnał z wieży, gwiaździsta polichromia sklepienia pędzla Jana Matejki – to wszystko jest do obejrzenia w jednym miejscu – w Kościele Mariackim w samym centrum Krakowa na Rynku Głównym!

Zabytki Krakowa w pigułce – co warto zobaczyć na krótkie zwiedzanie? 

Magiczne zaułki Starego Miasta

Według starych planów miasta w XIV wieku Kraków składał się z 42 nazwanych ulic. Jedną z pierwszych i najstarszych jest Bracka, która prowadzi z Rynku Głównego na południe do kościoła oo. franciszkanów, nazywanych także braćmi mniejszymi – stąd nazwa uliczki. W dokumentach wymienia się również Grodzką, Wiślną, Floriańską i Sławkowską. Nazwy ulic kiedyś miały związek z topografią i dawnymi tradycjami.

Ulica Floriańska łączy północno-wschodni narożnik Rynku Głównego z Bramą Floriańską i ma zaledwie 335 m długości. W sam raz na krótkie zwiedzanie! Nazwa ulicy pochodzi od Bramy Floriańskiej, która zamyka od północy zabudowę i prowadzi w kierunku kościoła św. Floriana.

Magiczne zaułki Starego Miasta w całości wypełniają wspaniałe zabytki. Krakowa nie zbudowano od razu (tak mówi przysłowie). Każdy budynek ma swoją fascynująca historię i skrywa tajemnice, które warto odkryć podczas dłuższego pobytu w grodzie Kraka.

Na Kazimierzu

Wawel oddalony jest od Rynku Głównego zaledwie o 850 m. Zwiedzanie kompleksu budowli zamkowych i sakralnych na rozległym terenie jest obowiązkowym punktem programu, jednak na zabytki Krakowa na Wzgórzu Wawelskim warto przeznaczyć cały dzień.

Na Kazimierzu (obecnie dzielnica Krakowa a dawniej odrębne miasto żydowskie) od razu czuje się niepowtarzalny klimat, który tworzą galerie i pracownie rzemieślnicze, restauracje, butikowe hoteliki, a także popularny bazar staroci na placu Nowym. Jeśli krótki pobyt wypadnie w sobotnie przedpołudnie, to wprost idealna opcja!

Niemal każda budowla jest tu zabytkowa! Ślady dawnej historii zaklęte są w starych murach i zaułkach, synagogach i kościołach oraz historycznych pamiątkach. Pamięć o nich pielęgnowana jest przez działające na Kazimierzu instytucje kultury oraz liczne stowarzyszenia społeczności żydowskiej.